X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
زندگی درون یک حباب چگونه است؟ - آبی صفر یک
Science And Technology And It
زندگی درون یک حباب چگونه است؟
جمعه 16 مرداد 1394 ساعت 11:39 | نوشته ‌شده به دست محمدعلی

فرض کنید یک روز صبح از خواب بیدار شده‌اید و به شما بگویند که درون یک حباب زندگی می‌کنید که دمای آن یک میلیون کلوین است. احتمالا اولین واکنش شما خندیدن و باورنکردن باشد، اما درست است و باور کنید: ما درون یک حباب زندگی می‌کنیم که دمای آن یک میلیون کلوین است! اندازه‌ی این حباب درونِ صفحه‌ی کهکشانی حدود ۱۰۰ پارسک، و در جهت عمود بر صفحه‌ی کهکشانی تا صدها پارسک هم می‌رسد. حبابی که خورشید و صدها ستاره‌ی اطراف آن را در درون خود جای داده است، و به حباب محلی(Local Bubble) معروف است.

تصویری هنری از حباب محلی است (امتیاز: NASA CHIPS).

تصویری هنری از حباب محلی است (امتیاز: NASA CHIPS)

  چرا منجمان ادعا می‌کنند که ما درون یک حباب داغ هستیم؟

تقریبا می‌توان سه رصد زیر را به عنوان اولین نشانه‌های حضور ما درون این حباب در نظر گرفت: (۱) ابتدا در سال ۱۹۶۸ بعد از مساحی‌های پرتوی ایکس، اولین شواهد از وجود یک حباب اطراف خورشید مشاهده گردید. از آن‌جا که انتظار می‌رفت همانند سایر مناطقِ میان‌ستاره‌ای (که به دلیل وجود گازهای گرم دارای تابش‌های شدید پرتوی ایکس هستند) در این منطقه نیز این تابش‌ها مشاهده گردد، عدم وجودِ این تابش‌های پرتوی ایکس پس‌زمینه منجر به شکل‌گیری این تئوری شد که چگالی گاز درون این ناحیه به‌ شدت کم است و در نتیجه احتمالا ما درون یک حباب حضور داریم (مقاله‌ی Bowyer و همکاران ۱۹۶۸)؛ (۲) در همان سال، اندازه‌گیری‌های کاهش نور به سمت ستاره‌های نزدیکتر از ۱۰۰ پارسک نشان دادند که مقدارِ کاهش شدت نوری که به دلیل وجود غبار بین راه اتفاق می‌افتد، بسیار کمتر از حالت معمولی در فضای میان‌ستاره‌ای است (مقاله‌ی Fitzgerald و همکاران ۱۹۶۸)، به‌طوری‌که مقدار غبار موجود در این ناحیه‌ی کوچک، بسیار رقیق و یا حتی قابل چشمپوشی است؛ (۳).

در نهایت چند سال بعد، اندازه‌گیری چگالی‌های گازهای هیدروژن خنثی به سمت ستاره‌های نزدیک با استفاده از رصد خطوط نشری لیمان-آلفا (از خطوط نشری هیدروژن) نشان دادند که خورشید ما و حدود دو هزار ستاره‌ی اطراف آن در درون یک حباب قرار دارند که چگالی آن بسیار کمتر از حالت معمولی است. این اندازه‌گیری‌ها نشان داد که چگالی هیدروژن در این منطقه حدود یک‌صدم بر سانتی‌متر مکعب است، که این یعنی حدود ۱۰ برابر کمتر از چگالی نوعی هیدروژن در فضای میان‌ستاره‌ای (مقاله‌ی Bohlin 1978).

از طرف دیگر، رصدهای ۱.۴keV پرتوی ایکس پس‌زمینه‌ی ماهواره ROSAT و هم‌چنین مشاهداتی که توسط DIRBE-corrected IRAS صورت گرفت، نشان دادند که کسر قابل توجهی از مقدار تابش ایکس پس‌زمینه، متعلق به درونِ حباب محلی نیست و از بیرونِ حباب سرچشمه می‌گیرند. این داده‌ها نشان دادند که بخش اعظم این تابش‌های پس‌زمینه از هاله‌ی کهکشان (تابش‌هایی که از عرض‌های بالای کهکشانی می‌آیند) و بالج کهکشانی (تابش‌های مشاهده‌شده در عرض‌های کهکشانی پایین) سرچشمه گرفته‌اند. ولی با توجه به مقدار انرژی تابش‌های سرچشمه گرفته از درونِ حباب محلی، مقدار دمای ذرات درون حباب ۶٫۰۷^۱۰ کلوین تعیین گردید (مقالات Snowden و همکاران ۱۹۹۸؛ Moritz و همکاران ۱۹۹۸).

تصویر ۱: گازهای خنثی سدیم در صفحه‌ی کهکشانی. مناطق تیره نشان‌دهنده‌ی حضور ابرهای سرد و چگال و مناطق روشن نشان‌دهنده‌ی حباب محلی هستند که از ابرهای سدیم خالی شده است (Welsh و همکاران ۲۰۱۰).

تصویر ۱: گازهای خنثی سدیم در صفحه‌ی کهکشانی. مناطق تیره نشان‌دهنده‌ی حضور ابرهای سرد و چگال و مناطق روشن نشان‌دهنده‌ی حباب محلی هستند که از ابرهای سدیم خالی شده است (Welsh و همکاران ۲۰۱۰).

هر گاز داغِ موجود در فضای میان‌ستاره‌ای که از خود تابش ایکس گسیل می‌کند، می‌بایست در طول‌موج‌های فرابنفش بالا (EUV) نیز تابش داشته باشد. اما تحلیل داده‌های مساحی فرابنفش که توسط دوربینِ میدان بازِ WFC ماهواره ROSAT انجام شد، نشان داد که تابش‌های فرابنفش بالا درون حباب محلی نسبت به سایر مناطق بسیار ناچیز، و عملاً قابل صرف‌نظرکردن است (مقاله‌ی West و همکاران ۱۹۹۴). هم‌چنین تمام تلاش‌های طیف‌نگار ماهواره‌ی EUVE تنها منجر به یافتن حد بالای تابشِ فرابنفش درون حباب محلی شد (مقاله‌ی Vallerga و همکاران ۱۹۹۸). اما مشکل هر دو ابزار ROSAT WFC و EUVE این بود که آنها برای بررسی چشمه‌های نقطه‌ای طراحی شده بودند و نه برای کاوش مناطق پخشی.

در نتیجه در سال ۲۰۰۵ ماهواره CHIPS که اختصاصاً برای آشکارسازی خطوط نشریِ مناطقِ پخشی طراحی شده بود، به فضا پرتاب گردید. اما بررسی داده‌های این مساحی نیز تایید دوباره‌ای بود بر اینکه درونِ حباب محلی، تابش قابل توجهی ازEUV وجود ندارد (مقاله‌ی Hurwitz و همکاران ۲۰۰۵). علاوه بر این مساحی‌ها، تلاش برای یافتن اتم‌های به شدت یونیزه مثل اکسیژن سه‌باریونیزه ( OVI در ۱۰۳۲ آنگستروم) و سیلیکون سه‌باریونیزه (SiIV) که برای ردیابی مناطق داغ استفاده می‌شود نیز به شکست انجامید، و عملا گاز یونیزه‌ای در درون حباب محلی پیدا نشد.

به عنوان مثال کاوشگر طیف‌نگارِ فرابنفش دورِ ناسا (FUSE)، که با رصد کوتوله‌های سفید موجود در فواصل ۷۰ پارسکی به دنبال OVI بود حتی با حداقل چگالی ستونیِ این اتم نیز در درون حباب محلی مواجه نشد (Oegerle و همکاران ۲۰۰۰). هم‌چنین رصدهای انجام‌شده با استفاده از طیف‌نگارِ پر قدرتِ GHRS و ابزار STIS تلسکوپ فضایی هابل، به سمت کوتوله‌های سفید در فاصله ی نزدیکِ ۱۰۰ پارسکی و ستاره‌های داغ موجود در حباب محلی، نتوانست هیچ اثر قابل توجهی از وجود گازهای به شدت یونیزه CIV (کربن سه‌باریونیزه) و SiIV بیابد (این دو گاز ردیاب‌های مناسبی برای محیط‌های داغ با دمای ۸۰۰۰۰ کلوین هستند) (Holberg و همکاران ۱۹۹۹؛ Bertin و همکاران ۱۹۹۵). این در حالی است که همه‌ی این گازها در فواصل بیرون از حباب محلی به طور چشم‌گیری با چگالی‌های ستونی بالا رصد شده‌اند.

تصویر ۲: تصویر حباب محلی در صفحه‌ی نصف‌النهاری. جهت دودکش مانند حباب محلی در این تصویر نمایان است (Welshو همکاران ۲۰۱۰).

تصویر ۲: تصویر حباب محلی در صفحه‌ی نصف‌النهاری. جهت دودکش مانند حباب محلی در این تصویر نمایان است (Welshو همکاران ۲۰۱۰).

علاوه بر تمام این رصدها، در سال ۲۰۱۰ یک تیم امریکایی و فرانسوی در یک کار مشترک بر اساس رصدهای ۱۰ ساله‌ی اتم‌های خنثی سدیم (NaI) و اتم‌های یونیزه‌ی کلسیم (Ca II) و ذرات غبار، نشان دادند که درون حباب محلی تا فاصله ۸۰ پارسک در صفحه‌ی کهکشان و تا فاصله‌ی هزار پارسکی به درون هاله‌ی کهکشانی، هیج مقدار قابل توجهی از سدیم و کلسیم و غبار وجود ندارند (Welsh و همکاران ۲۰۱۰). به علاوه، این گروه با تولید نقشه‌های سه بعدی گازهای اطراف حباب محلی نشان دادند که شکل سه بعدی حباب، به صورت یک دودکش است که دهانه‌ی آن به سمت شمال صفحه‌ی کهکشانی باریکتر است و این دهانه به سمت (l~180 و b~75 درجه) دارای یک کج‌شدگی است. آنها هم‌چنین نشان دادند که دهانه‌ی نیمکره‌ی جنوبی این دودکش دارای پهن‌شدگی بیشتری است.

علت شکل‌گیری این حباب هنوز مشخص نیست اما شواهدی وجود دارد که انفجارهای پیوسته‌ی ابرنواختری عامل شکل‌گیری این حباب داغ بوده است. احتمالاً این انفجارهای ابرنواختری متوالی در نزدیکی خوشه‌ی ستاره ای Sco-Cen رخ داده‌اند، زیرا ابرهای پخشی موجود در مسیر این خوشه ستاره‌ای دارای سرعت‌های منفی نسبت به چارچوب استاندارد موضعی (LSR) هستند (Crawford و همکاران ۱۹۹۱). بنابراین بیشتر ابرهای پخشی موجود در این مسیر در حال خارج‌شدن از Sco-Cen و در حال حرکت به سمت ما هستند.

چگونه می‌شود حباب محلی را مطالعه کرد؟

منجمان برای مطالعه‌ی فضای میان‌ستاره‌ای از گازهای درونِ این محیط استفاده می‌کنند. اما همانگونه که گفته شد چون دمای حباب محلی بسیار بالا است اتم‌های معمولی نمی‌توانند درون آن زنده بمانند، در نتیجه تا به امروز درونِ حباب محلی به صورت ناشناخته باقی مانده است. هم‌چنین بر اساس آنچه که در بالا ذکر شد تقریبا تمامی راه‌های مطالعه‌ی درون حباب محلی به نتیجه‌ی قابل قبولی منجر نشده‌اند.

ما برای بررسی محیط درون حباب محلی، برای اولین‌ بار پیشنهاد دادیم که به‌ جای رصد گازهای معمولی، از رصد مولکول‌های درشت و سنگین استفاده شود. زیرا این مولکول‌ها در برابر دماهای بالا مقاوم هستند. خوشبختانه مولکول‌های سنگینی در فضای میان‌ستاره‌ای وجود دارند که می‌توانند درونِ محیط‌های داغ زنده بمانند. به این مولکول‌ها باندهای پخش میان‌ستاره‌ای می گویند (DIB). تا به امروز چیزی در حدود ۵۰۰ گونه متفاوت از DIB ها شناخته شده‌اند ولی حتی ساختار یکی از آن‌ها نیز هنوز شناخته نشده است. موضوع DIB امروزه به‌ عنوان قدیمی‌ترین معمای طیف‌سنجی در نجوم شناخته می‌شود.

تصویر ۳: طرحی شماتیک از باندهای پخش میان‌ستاره‌ای

تصویر ۳: طرحی شماتیک از باندهای پخش میان‌ستاره‌ای

برای مطالعه‌ی حباب محلی، برای اولین بار تیم ما در یک مساحیِ ۳ ساله، با استفاده از تلسکوپ ۲٫۵ متری INT واقع در جزیره لاپالما، نیمکره‌ی شمالی آسمان را با استفاده از باندهای پخشی مورد مطالعه قرار داد. ما متوجه شدیم که درونِ حباب محلی مملو از باندهای پخشی ۵۷۸۰ و ۵۷۹۷ آنگستروم است (فرهنگ و همکاران ۲۰۱۵ a). هم‌چنین مشاهده کردیم که به علت تابش‌های شدید پس‌زمینه‌ این باندها در ابرهای نازک و پخشی در درون حباب محلی قرار دارند. از طرف دیگر با بررسی شرایط محیطی لازم برای این ابرها متوجه شدیم که علی‌رغم دمایِ زیادِ درونِ حباب، باند پخشی ۵۷۸۰ آنگستروم می‌تواند حتی در حضور تابش‌های فرابنفش پس‌زمینه نیز رشد کند ولی باند ۵۷۹۷ آنگستروم نیازمند محیطی خنثی برای رشد و تکثیر است.

هم‌چنین مطالعات ما نشان داد که ابرهایی که در درون حباب محلی قرار گرفته‌اند اکثرا ابرهای نازکی هستند که در بیشتر موارد فاقد هسته‌ی ضخیم و چگال هستند (فرهنگ و همکاران ۲۰۱۵ b). از طرف دیگر مطالعات ما نشان داد که زیر صفحه‌ی کهکشانی، مکان مناسب‌تری برای رشد باندهای پخشی است. همکاران ما در انگلستان با استفاده از تلسکوپ ۳٫۵ متری NTT واقع در شیلی، مساحی نیمکره‌ی جنوبی را انجام دادند که نتایج این تحقیق نیز به زودی منتشر می‌شود.

سایت علمی بیگ بنگ /نویسنده و گردآوری: امین فرهنگ‌ – پژوهشگر پسادکترا در زمینه‌ی نجوم رصدی staryab.com

منابع:

۱- Bowyer, C. S., Field G. B., & Mack, J. F. 1968, Nature, 217, 32-34
۲- Fitzgerald, M. 1968, ApJ, 73, 983
۳- Bohlin, R. 1975, ApJ, 200, 402
۴- Snowden, S. L., Egger, R., Finkbeiner, D., Freyberg, M., Plucinsky, P. 1998, ApJ 493, 715
۵- Moritz, P., Wennmacher, A., Herbstmeier, U., et al. 1998, A&A, 336, 682-696
۶- West, R. G., Sims, M. R., Willingale, R. 1994, Planet Space Sci, 42,71
۷- Vallerga, J., Slavin, J. D., Breitschwerdt, M. J., Freyberg, J., Trumper, 1998, IAU Colloq. 166, 79
۸- Hurwitz, M., Sasseen, T. P., & Sirk, M. M. 2005, ApJ, 623, 911
۹- Oegerle, W. R., et al, 2000, ApJ, 538, L23
۱۰- Holberg, J. B., Bruhweiler, F. C., Barstow, M. A., & Dobbie, P. D. 1999, ApJ, 517, 841
۱۱- Bertin, P., Vidal-Madjar, A., Lallement, R., Ferlet, R., & Lemoine, M. 1995, A&A, 302, 889
۱۲- Welsh, B. Y., Lallement, R., Vergely, J.-L., Raimond S. 2010, A&A, 510, A54
۱۳- Crawford I. A. 1991, A&A, 247, 183-201
۱۴- Farhang, A., Khosroshahi, GH. H., Javadi, A., van Loon, TH. J. 2015, ApJS
۱۵- Farhang, A., Khosroshahi, GH. H., Javadi, A., van Loon, TH. J., et al. 2015, ApJ

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
نظرات (1)
پنج‌شنبه 22 مرداد 1394 ساعت 22:55
پستات واقعا عالیه
بهتر از این وبلاگ در مورد مساعل علمی ندیدم
خوش حالم میشم به وبلاگ منم سر بزنی
اگه خوشت اومد بگو تا لینکت کنم
ممنون★★★
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
برچسب‌ها: @name،

 
Tag
universetoday.com ، اندروید از طریق کامپیوتر ، مدیریت راه دور اندروید ، Xender ، پیام به صورت ناشناس ، ۱۰ برنامه چت برای ارسال پیام به ، بهترین روش رفع مشکل بهم ریختن تر ، یادداشت های مخفیانه ، نوشتن متن ، ویندوز۷ را بازیابی ، پسورد ویندوز۷ ، صفحه قفل اندروید ، پترن فراموش شده ، بازیابی پسورد ، اشتباه وارد کردن ، فراموش کردن رمز ، بلایی سر فضانورد ، بدون لباس فضایی ، بدون برنامه نویسی ، آموزش ساخت کاستوم رام شخصی ، برنامه ردیابی نشدن ، برنامه تغییر mac آدرس ، ir-remote ، Smart IR Re ، جدیدترین نسخه برنامه Smart IR Re ، تخریب ، نابودی زمین ، راسته کروکودیلیا ، Super volcano ، Yellow stone ، howstuffworks ، برخورد شهاب سنگ در ایران ، سقوط شهاب‌سنگ ، ANT MAN ، سایت براون ، space ، جان گرانسفلد ، Kepler-452b ، هریسون ، یوجین ، چارلز دوک ، جان یانگ ، چند انسان بر سطح ماه گام نهاده ، Lonar Module ، کلیر‌هاللی ، گرلبک ، سادگی سیاهچاله‌ها ، گلایدر بال ، CNET ، آرمسترانگ ، Prandtl–m ، ناسا Prandtl–m ، ۶۴ کابل فیبر نوری ، سلول عصبی فشرده احساس ، ۱۰۰ میلیارد ، بررسی فرآیند‌های مغزی ، امضای ، هسته‌ای ، سازمان امنیت ، ناسا ، سازمان فضایی آمریکا ، یو سی اِل ، دکتر کاترین میلز ، کاسپرسکی لَب ، گوگل در حال نابودی “خاطرات” ماست ، تلسکوپ ، غول سرخ ، کوتوله سفید ، کوتوله قهوه‌ای ، NASA ، Astrophysical ، PG 0010+280 ، اسپیتزر ، تلسکوپ فضایی اسپیتزر ، میکائیل یورا ، پرفسور ، رافائل کوهن المَگِر ، میرانی ، ویم دیستِلمَن ، مشروبات الکلی ، ویلمن- بل ، More Mathematical Astronomy Mors ، حضیض ، لارنس بیزلی ، Cobh ، مقصر فاجعه تایتانیک بود ، مقصر فاجعه تایتانیک ، فاجعه تایتانیک ، تایتانیک ، مقصر فاجعه ، گرم شدن کرۀ زمین ، گرم شدن ، student.societyforscience ، آتشفشان ها ناهید ، ژئوفیزیکال ریسر چلِتِرز ، ونوس اکسپرس ، قبیله آدمخواران ، آدم‌خواری ، نصب وردپرس بر روی هاست ، قالب وردپرس ، قالب ، نصب وردپرس ، هاست ، روی هاست ، وردپرس ، ششمین انقراض ، انقراض بزرگ ، انقراض ، ماده تاریک ، نابودی ، دایناسر ، ابی صفر یک ، نرم افزار شماره یاب ، شماره هرکس ، دسترسی به شماره ، نمایش اطلاعات تماس گیرنده ، جهان‌های موازی ، جهان‌ ، معرفی کتاب ، مریم میرزاخانی ، آینده چه شکلی است ، آینده چه شکلی ، آینده ، ساخت نخستین پای مصنوعی که حس دار ، حس ، پای مصنوعی ، ساخت نخستین ، راه شیری ، چگونه بدون ترک ، milky-way ، سایت علمی بیگ بنگ ، روشی جدید برای تولید برق از انرژ ، انرژی بادی ، تولید برق ، روشی جدید ، جیمیل ، هک ایمیل ، اس\مر ، مشکل بلاگفا ، وبلاگ ، طراحی ، طراحی سایت بدون کر نویسی ، برنامه طراحی ، دانلود Web Page Maker ، Web Page Maker ، فرعون ، قاهزه ، مصر ، چگونه ما از افریقا امدیم ، خروج از افریقا ، افریقا ، انسان ها ، اجداد ما ، چه زبانی خوب است ، چگونه هکر شویم ، آغاز برنامه نویسی ، ببرنامه نویسی ، //blue01.blogsky.com/ ، http ، make sfx ، exe ، sfx ، win rar ، راشیتیسم ، دیوانه ، روانی ، روان‌پریشی! ، ارتباط رویاهای عجیب با روان‌پریش ، ارتباط رویاهای ، رویاهای ، جهام ، دانلود فضا ، فضا زمان ، حخقد ، نگاه کنید ، ایسگاه ، ایستگاه فضایی ، منزلتان ، افزایش سرعت بازی ، جم بی نهایت ، هک کلش اف کلنز ، ویندوز 10 ، هک با ویروس ، برنامه ساخت ویروس ، جدید ، ویروس کامپیوتری ، دانلود ویروس ، s ، dv ، nhkgn ، رات تخصصی ، کیلاگر حرفه ای ، دانلود کیلاگر ، روت‌ کیت ، هیدروژنی از خورشید ، هیدروژن ، تولید سوخت ، خوب شدن سریع زخم ها ، شفای درد ها ، درمان ، درمان سریع ، تحریک الکتریکی ، مداه جدید نانو ، فیریکی ، ماده ، حالت جدید ، شعبده بازی ، تردستی ، تخم مرغ ، ازمایش ، پخته ، نبوغ دانشمند ایرانی ، دانشمند ایرانی ، تکه کاغذ ، ساخت آزمایشگاه ، عملی تقویت سیگنال ، سیگنال ، شبکه WiFi ، گوشی‌های هوشمند ، ایلان ماسک ، روبات‌ ، فیلم نابودی ، نابودی بشریت ، گوگل روبات‌ ، استیون ، انبساط عالم ، روایتی ، تاریخچۀ عالم آغازین ، کیهان‌شناسی ، نجوم ، کتاب نامه ، سه دقیقه اول ، داستان ، علم ، تاریخ علم ، ریاضی ، کارل فردریش گاوس ، ریاضیدان افسانه ای ، نسبیت عام ، مشاهدۀ سیاه‌چاله‌های گرسنه! ، سیاه‌چاله‌های گرسنه ، مردم اروپا در مخالفت گوگل ، اروپا ، نابودی گوگل ، کاربران آنلاین ، سارین ، گاز سارین ، جنگ ، راه حل جلوگیری از شیمیایی شدن ، شیمیایی ، سلاح ، برنامه بهینه سازی ، امروز گوگل ، دانلود برنامه گوگل ، برنامه گوگل ، گوگل ، گوگل روش ورود به جیمیل را تغییر ، هاید مای ای پی ، نرم افزار ناشناس ماندن آی پی ، دانلود نرم افزار پنهان سازی ip ، برنامه پنهان سازی IP ، نرم افزار مخفی سازی IP ، anonymizer ، ایجاد دیوار صوتی ، اخبار عامل ایجاد دیوار صوتی ، عامل ایجاد دیوار صوتی ، نقد فیلم نبوغ جانوران ، دانلود فیلم نبوغ جانوران ، فیلم نبوغ جانوران ، اینترنت در آمریکا ، دانلود فیلم آمریکایی ، آمریکا ، ۶۰ میلیون آمریکایی ، بازی کشف فسیل انسان باستانی ، کارتون کشف فسیل ، خرید DVD آموزش کشف ، خرید رایگان لوازم آرایشی ، خرید با پست پیشتاز لوازم آرایشی ، دانلود برنامه موبایل سامسونگ ، دانلود نرم افزار قدیمی فیس بوک ، خرید فیس بوک ، دانلود قالب میهن بلاگ فیس بوک ، دانلود قالب بلاگفا فیس بوک ، Download game ، Download ، گیم فیس بوک ، دانلود بازی فیس بوک ، فیلم در جستجوی جهان های کشف نشده ، برنامه جدید هک وای فای ، برنامه کاربردی هک وای فای ، حسین طریقی ، وای فای رایگان ، هک ، انتن وایرلس ، بیگ بنگ ، فیزیک ، فضا ،
آمار
بازدیدکنندگان : 10105
گالری