X
تبلیغات
زولا
کمک پزشکان برای مرگ آسان شخصی که از افکار خودکشی گرایانه رنج می برد! - آبی صفر یک
Science And Technology And It
کمک پزشکان برای مرگ آسان شخصی که از افکار خودکشی گرایانه رنج می برد!
سه‌شنبه 9 تیر 1394 ساعت 01:00 | نوشته ‌شده به دست محمدعلی


پزشکان بلژیکی تصمیم دارند تا زنی ۲۴ ساله را که سلامت کامل دارد با مرگی آسان از بین ببرند زیرا این زن از افکار خودکشی گرایانه رنج می برد. تخمین زده می شود که هر روز پنج نفر در بلژیک با کمک پزشکان می میرند که این مجموعه، افرادی را که بیماری ناعلاج دارند و همچنین افرادی که بیماری های مزمن دارند اما بیماری هایشان مرگبار نیست شامل می شود.


   همینک به زنی که با نام ساختگی لارا شناخته می شود علی رغم اینکه بیماری مرگباری ندارد گفته شده واجد شرایط بِه میرانی(مرگ آسان) است. این زن جوان با روزنامه ی بلژیکی دِ مورگان درباره ی تصمیمش صحبت کرد و گفت که از همان کودکی متقاعد شده است که باید بمیرد با این ادعا که ” زندگی، برای من یکی فایده ندارد”. لارا به روزنامه گفت که این افکار در میان نخستین افکاری بوده که در ذهنش نقش می بسته چرا که کودکی پرمشقتی را داشته است. او تصدیق می کند که به دنیا آمدنش برای والدینش ناخواسته بوده و پدرش خیلی مشروبات الکلی مصرف می کرده است. سرانجام پیش پدر بزرگ و مادربزرگش نقل مکان کرد اما این امر از میزان افکار خود ویرانگر او کم نکرد. لارا تصدیق می کند که پدربزرگ و مادربزرگش به او حس امنیت، آرامش و ساختار دادند اما این کافی نبود.

این دختر جوان از ۲۱ سالگی بیمار آسایشگاه روانی ای بوده که در آن با دختری همتای خودش که افکار خودکشی گرایانه داشته رفیق شده که این دختر ۱۸ ماه قبل با روش بِه میرانی مرده است. می گوید: “اگرچه یقینا کودکی ام در بیماری ام نقش داشته است اما متقاعد شده ام که این آرزوی مرگ را علی رغم بزرگ شدن در خانواده ای آرام و با ثبات داشته ام.” لارا می گوید که از پروسه ی برنامه ریزی برای مراسم تدفین خودش لذت برده است اما تائید می کند که مرگش برای پدر بزرگ، مادربزرگ و مادرش سخت خواهد بود.

می گوید وقتی شش سالم بود یکبار در اتاقی پراز دوستان جایی که تفنگ ها در آنجا قرار داشت بودم. به خاطر می آورم که می توانستم یکی از تفنگ ها را در دست بگیرم و دستورالعمل های لازم به من داده شده بود. به فکرم رسید که “این تفنگ به من امکان می دهد به زندگی ام پایان دهم و این که چقدر این کار می تواند آسان باشد.” سپس با خودم فکرکردم که این تفنگ پر نیست اما بعدا متوجه شدم که پر بوده است. اگر آن موقع این را می دانستم ممکن بود ماشه را بکشم؛ به راحتی می توانم تصور کنم. “مرگ برای من یک انتخاب نیست اگر انتخابی داشتم زندگی ای تحمل پذیر را انتخاب می کردم اما هرچه تلاش کردم بی فایده بوده است. تمام عمرم سرگرم این افکار خودکشی بودم حتی چند باری هم سعی کردم. اما همیشه یک نفر هست که به من نیاز دارد و نمی خواهم کسی را برنجانم. اینها همیشه مانع خودکشی ام شده است.”

“هنوز نمی دانم در آن لحظه ی پایانی چه خواهم گفت. نظراتم را خیلی مفصل در نامه هایی به دوستانم نوشته ام. فکر می کنم همه چیز از پیش مقرر شده است. شاید سر انجام بر سر واژگان پایانی ام به نتیجه برسم.” بر اساس تازه ترین آمار، تعداد افرادی که تصمیم به پایان دادن به زندگی شان می گیرند طی ۱۲ ماه گذشته افزایشی ۲۷ درصدی داشته است. آمار و ارقام در سال ۲۰۱۳ ، نشان داده که ۱۸۱۶ مورد بِه میرانی در مقایسه با ۱۴۳۲ مورد در سال ۲۰۱۲ ثبت شده است. از کل موارد سال ۲۰۱۳، ۵۱٫۷ درصد بیماران مرد و ۴۸٫۳ درصد بیماران زن بودند.تنها افراد مسن بین ۷۰ تا ۹۰ سال بیش از ۵۳٫۵ درصد از کل آمار را شامل می شدند. افراد بین ۶۰ تا ۷۰ سال ۲۱ درصد و افراد بالای ۹۰ سال ۷ درصد آمار را در بر داشتند. زیر ۶۰ ساله ها تنها ۱۵ درصد کل موارد ثبت شده را شامل می شدند.

تصویری از ویم دیستِلمَن پزشک پیشتاز در بِه میرانی

تصویری از ویم دیستِلمَن پزشک پیشتاز در بِه میرانی

در سال ۲۰۰۳ بلژیک دومین کشور در جهان شد که بِه میرانی را قانونی کرده است و البته پس از هلند که یک سال پیشتر این قانون را آزاد اعلام کرد و اولین کشور پس از آلمان نازی شد که اجازه ی به کار بردن این شیوه را داده است. در یک دهه ی گذشته شمار بلژیکی هایی که با بِه میرانی مرده اند رشدی آهسته و فزاینده داشته است. افزایشی ۲۵ درصدی در شمار بِه میرانی ها از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ وجود داشته است و از ۱۱۳۳ مورد به ۱۴۳۲ مورد اوج گرفته است. آماری که نمایانگر حدود ۲ درصد از جمیع مرگ و میر کشور است.

در ماه فوریه، بلژیک بِه میرانی را به کودکانی که بیماری های لا علاج دارند و در شرایط رنج دایمی به سر می برند بسط داد. همچنین این افراد باید با تایید روانشناس صاحب قوه ی تشخیص شناخته شوند و باید پیش از مردن به وسیله ی تزریق، اولیای شان رضایت دهند. به استدلال مبارزین ضد بِه میرانی بی فایده بودن این اقداماتِ حفاظتی به دفعات ثابت شده است. آن ها می گویند علاوه بر افرادی که بشدت بیمارند، بِه میرانی به شکلی فزاینده در افرادی که افسردگی دارند یا بیماریشان لاعلاج نیست هم به کار رفته است. این کشته شدگان شامل برادران دوقلوی ناشنوا، مارک و اِدی وِربِسِم ۴۵ ساله هم می شود که درخواست مرگشان پس از آن که مطلع شدند احتمال دارد کور شوند در دسامبر سال ۲۰۱۲ تایید شد.

ویم دیستِلمَن پزشک پیشتاز در بِه میرانی گردهمایی ای را درباره ی به کارگیری این شیوه در اردوگاه کار اجباری نازی ها ترتیب داد که ابراز انزجار گسترده ی بین المللی را در پی داشت. سال گذشته نانسی ورهلست دگر جنسیت یافته ی ۴۴ ساله پس از آن که جراحان جراحی تغییر جنسیتش را خراب کردند و او را به نقص عضوی دچار کردند که به او حس هیولا بودن داده بود از طریق روش بِه میرانی کشته شد. برخی گزارش ها نیز حاکی از آن است که سیستم قانونمند شده ی بِه میرانی در بلژیک منجر به کشته شدن برخی بیماران بدون گرفتن رضایت شان، شده است.

گزارشی دانشگاهی به این نتیجه رسید که تقریبا یک نفر از هر ۶۰ بیماری که تحت نظر پزشک عمومی مرده است کسی را شامل می شده که درخواست بِه میرانی نکرده است. این پژوهش پی برد که نیمی از بیمارانی که بدون اعلام رضایت کشته شده اند بالای ۸۰ سال سن داشتند و دو سوم آنها بیمارانی بودند که در بیمارستان بستری بودند و از بیماری های لاعلاج نظیر سرطان نیز رنج نمی بردند.

تقریبا در چهار مورد از پنج مورد با بیمارانی که شیوه ی بِه میرانی برروی آنها به کارگرفته شده بود در مورد مرگ صحبت نکرده بودند زیرا این بیماران یا در کُما بودند و یا تشخیص زوال عقل در آن ها داده شده بود یا این که تصمیم پزشکان بر این بوده که به نفع بیماران نیست که این مسئله را با آنها در میان بگذارند. در اغلب موارد پزشکان خانواده های بیماران را نیز از تصمیمشان برای تزریق مرگبار به وابستگان مطلع نکرده اند زیرا این کار را تصمیمی پزشکی انگاشته اند که اتخاذ آن تنها به خودشان مربوط است. این گزارش پرسش های تازه ای را در مورد قانون ۱۳ ساله ی بِه مرگی در بلژیک که بسیار بحث برانگیز شده را ایجاد کرده است. قانونی که موافقت گسترده ی نخبگان پزشکی را بدست آورده است و همینک اجازه می دهد پزشکان حتی کودکان را هم بکشند.

03DE50CD0000044D-0-image-a-4_1435414870376نگارنده ی این گزارش پرفسور رافائل کوهن المَگِر از دانشگاه هال می گوید: ” این تصمیم که کدامین زندگی ارزش زندگی کردن را ندارد در دستان بیمار نیست بلکه در دستان پزشک است”. “باید توجه شود که پایان دادن عمدی به زندگی بیماران و بدون درخواستشان بیش از تمامی کشور های دیگر که چنین روش هایی را ثبت کرده اند (نظیر هلند)، در بلژیک روی می دهد.” “اینکه برخی پزشکان مسئولیت خود می دانند تا از روی عمد و بی هیچ نشانه یواضحی از طرف بیمارانشان که ثابت کند این همان چیزی است که می خواهند عمرشان را کوتاه کنند، نگران کننده است.”

این سیاستمدار و فیلسوف اسرائیلی تبار اضافه کرد: “مردم بلژیک باید از شرایط کنونی آگاه شوند و بدانند که اگر حیاتشان به نقطه ای رسید که پزشکان آنها را فاقد ارزش ادامه زندگی بدانند در نبود اراده هایی محکم و خاص که به پزشکان توصیه کند چه باید بکنند، ممکن است کشته شوند.” قانون بِه میرانی در بلژیک به کارگیری کشتن از روی ترحم را به بزرگسالان و کودکان بی سرپرستی که رنج و دردی غیرقابل تحمل دارند و توانایی اعلام رضایت دارند، محدود کرده است. به صورت رسمی غیرقانونی است که پزشکان بیمارانی را که اعلام رضایت نکرده اند بکشند. اگرچه این پژوهش به این امر نیز پی برد که بسیاری از پزشکان عمومی بیمارانشان را بدون گرفتن رضایت می کشند و ممکن است این نگرفتن رضایت متداول تر از مرگ های تایید شده ی رسمی باشد. پروفسور کوهن المَگِر می گویدبا این حساب پایان دادن به زندگی بیماران بدون درخواست شان متداولتر از بِه مرگی است. پیشنهاد شده است که حرفه ی پزشکی بلژیک را وادار کنند این مسئله را در صدر برنامه هایش قرار دهد.

ترجمه: حسین طریقی / سایت علمی بیگ بنگ

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
برچسب‌ها: @name،

 
Tag
universetoday.com ، اندروید از طریق کامپیوتر ، مدیریت راه دور اندروید ، Xender ، پیام به صورت ناشناس ، ۱۰ برنامه چت برای ارسال پیام به ، بهترین روش رفع مشکل بهم ریختن تر ، یادداشت های مخفیانه ، نوشتن متن ، ویندوز۷ را بازیابی ، پسورد ویندوز۷ ، صفحه قفل اندروید ، پترن فراموش شده ، بازیابی پسورد ، اشتباه وارد کردن ، فراموش کردن رمز ، بلایی سر فضانورد ، بدون لباس فضایی ، بدون برنامه نویسی ، آموزش ساخت کاستوم رام شخصی ، برنامه ردیابی نشدن ، برنامه تغییر mac آدرس ، ir-remote ، Smart IR Re ، جدیدترین نسخه برنامه Smart IR Re ، تخریب ، نابودی زمین ، راسته کروکودیلیا ، Super volcano ، Yellow stone ، howstuffworks ، برخورد شهاب سنگ در ایران ، سقوط شهاب‌سنگ ، ANT MAN ، سایت براون ، space ، جان گرانسفلد ، Kepler-452b ، هریسون ، یوجین ، چارلز دوک ، جان یانگ ، چند انسان بر سطح ماه گام نهاده ، Lonar Module ، کلیر‌هاللی ، گرلبک ، سادگی سیاهچاله‌ها ، گلایدر بال ، CNET ، آرمسترانگ ، Prandtl–m ، ناسا Prandtl–m ، ۶۴ کابل فیبر نوری ، سلول عصبی فشرده احساس ، ۱۰۰ میلیارد ، بررسی فرآیند‌های مغزی ، امضای ، هسته‌ای ، سازمان امنیت ، ناسا ، سازمان فضایی آمریکا ، یو سی اِل ، دکتر کاترین میلز ، کاسپرسکی لَب ، گوگل در حال نابودی “خاطرات” ماست ، تلسکوپ ، غول سرخ ، کوتوله سفید ، کوتوله قهوه‌ای ، NASA ، Astrophysical ، PG 0010+280 ، اسپیتزر ، تلسکوپ فضایی اسپیتزر ، میکائیل یورا ، پرفسور ، رافائل کوهن المَگِر ، میرانی ، ویم دیستِلمَن ، مشروبات الکلی ، ویلمن- بل ، More Mathematical Astronomy Mors ، حضیض ، لارنس بیزلی ، Cobh ، مقصر فاجعه تایتانیک بود ، مقصر فاجعه تایتانیک ، فاجعه تایتانیک ، تایتانیک ، مقصر فاجعه ، گرم شدن کرۀ زمین ، گرم شدن ، student.societyforscience ، آتشفشان ها ناهید ، ژئوفیزیکال ریسر چلِتِرز ، ونوس اکسپرس ، قبیله آدمخواران ، آدم‌خواری ، نصب وردپرس بر روی هاست ، قالب وردپرس ، قالب ، نصب وردپرس ، هاست ، روی هاست ، وردپرس ، ششمین انقراض ، انقراض بزرگ ، انقراض ، ماده تاریک ، نابودی ، دایناسر ، ابی صفر یک ، نرم افزار شماره یاب ، شماره هرکس ، دسترسی به شماره ، نمایش اطلاعات تماس گیرنده ، جهان‌های موازی ، جهان‌ ، معرفی کتاب ، مریم میرزاخانی ، آینده چه شکلی است ، آینده چه شکلی ، آینده ، ساخت نخستین پای مصنوعی که حس دار ، حس ، پای مصنوعی ، ساخت نخستین ، راه شیری ، چگونه بدون ترک ، milky-way ، سایت علمی بیگ بنگ ، روشی جدید برای تولید برق از انرژ ، انرژی بادی ، تولید برق ، روشی جدید ، جیمیل ، هک ایمیل ، اس\مر ، مشکل بلاگفا ، وبلاگ ، طراحی ، طراحی سایت بدون کر نویسی ، برنامه طراحی ، دانلود Web Page Maker ، Web Page Maker ، فرعون ، قاهزه ، مصر ، چگونه ما از افریقا امدیم ، خروج از افریقا ، افریقا ، انسان ها ، اجداد ما ، چه زبانی خوب است ، چگونه هکر شویم ، آغاز برنامه نویسی ، ببرنامه نویسی ، //blue01.blogsky.com/ ، http ، make sfx ، exe ، sfx ، win rar ، راشیتیسم ، دیوانه ، روانی ، روان‌پریشی! ، ارتباط رویاهای عجیب با روان‌پریش ، ارتباط رویاهای ، رویاهای ، جهام ، دانلود فضا ، فضا زمان ، حخقد ، نگاه کنید ، ایسگاه ، ایستگاه فضایی ، منزلتان ، افزایش سرعت بازی ، جم بی نهایت ، هک کلش اف کلنز ، ویندوز 10 ، هک با ویروس ، برنامه ساخت ویروس ، جدید ، ویروس کامپیوتری ، دانلود ویروس ، s ، dv ، nhkgn ، رات تخصصی ، کیلاگر حرفه ای ، دانلود کیلاگر ، روت‌ کیت ، هیدروژنی از خورشید ، هیدروژن ، تولید سوخت ، خوب شدن سریع زخم ها ، شفای درد ها ، درمان ، درمان سریع ، تحریک الکتریکی ، مداه جدید نانو ، فیریکی ، ماده ، حالت جدید ، شعبده بازی ، تردستی ، تخم مرغ ، ازمایش ، پخته ، نبوغ دانشمند ایرانی ، دانشمند ایرانی ، تکه کاغذ ، ساخت آزمایشگاه ، عملی تقویت سیگنال ، سیگنال ، شبکه WiFi ، گوشی‌های هوشمند ، ایلان ماسک ، روبات‌ ، فیلم نابودی ، نابودی بشریت ، گوگل روبات‌ ، استیون ، انبساط عالم ، روایتی ، تاریخچۀ عالم آغازین ، کیهان‌شناسی ، نجوم ، کتاب نامه ، سه دقیقه اول ، داستان ، علم ، تاریخ علم ، ریاضی ، کارل فردریش گاوس ، ریاضیدان افسانه ای ، نسبیت عام ، مشاهدۀ سیاه‌چاله‌های گرسنه! ، سیاه‌چاله‌های گرسنه ، مردم اروپا در مخالفت گوگل ، اروپا ، نابودی گوگل ، کاربران آنلاین ، سارین ، گاز سارین ، جنگ ، راه حل جلوگیری از شیمیایی شدن ، شیمیایی ، سلاح ، برنامه بهینه سازی ، امروز گوگل ، دانلود برنامه گوگل ، برنامه گوگل ، گوگل ، گوگل روش ورود به جیمیل را تغییر ، هاید مای ای پی ، نرم افزار ناشناس ماندن آی پی ، دانلود نرم افزار پنهان سازی ip ، برنامه پنهان سازی IP ، نرم افزار مخفی سازی IP ، anonymizer ، ایجاد دیوار صوتی ، اخبار عامل ایجاد دیوار صوتی ، عامل ایجاد دیوار صوتی ، نقد فیلم نبوغ جانوران ، دانلود فیلم نبوغ جانوران ، فیلم نبوغ جانوران ، اینترنت در آمریکا ، دانلود فیلم آمریکایی ، آمریکا ، ۶۰ میلیون آمریکایی ، بازی کشف فسیل انسان باستانی ، کارتون کشف فسیل ، خرید DVD آموزش کشف ، خرید رایگان لوازم آرایشی ، خرید با پست پیشتاز لوازم آرایشی ، دانلود برنامه موبایل سامسونگ ، دانلود نرم افزار قدیمی فیس بوک ، خرید فیس بوک ، دانلود قالب میهن بلاگ فیس بوک ، دانلود قالب بلاگفا فیس بوک ، Download game ، Download ، گیم فیس بوک ، دانلود بازی فیس بوک ، فیلم در جستجوی جهان های کشف نشده ، برنامه جدید هک وای فای ، برنامه کاربردی هک وای فای ، حسین طریقی ، وای فای رایگان ، هک ، انتن وایرلس ، بیگ بنگ ، فیزیک ، فضا ،
آمار
بازدیدکنندگان : 10114
گالری